Elhamdülillah Müslümanız; O halde Annemizi kesip neden yemiyoruz!


Elhamdülillah Müslümanız; O halde Annemizi kesip neden yemiyoruz!


Geçtiğimiz iç karartıcı günlerden birinde Suudi Arabistan Müftüsü'nün fetvası gazetede gözüme ilişmişti: Aç kalan Müslüman erkek karısını yiyebilir.. Pek önemsememekle birlikte yaklaşık 1.5 milyar insanın inandığı bir dinin temsilcilerinden birinin ağzında kan ve vahşet olması, "7 yaşında çocukla nikah kıyılabilir ve gerdek olunabilir.." sözleri söyleyen yine bir başka müftü-tarikat önderinin uçkur gevşekliği açıkçası beni şaşırtmış  ve biraz detayları okumuştum.. Sevinelim ki şuan konumuz bunların dışında bir konu. Et ve Kurban(Yani hayvan cinayetleri)..

Evet dediğim gibi, Elhamdülillah Müslümanım, Kuran-ı Kerim'in de emrettiği gibi "Oku"dum.. Kuran'ı Türkçe anlamıyla başından sonuna okudum şükürler olsun.. Tabi OKU'yunca sorguluyorsunuz(Haşa, Kuran'ı değil, insanlık tarafından Kuran'ın uygulanışını ve anlışılma şeklini), mantık yürütüyorsunuz, vicdanınızı ve kalbinizi dinliyorsunuz. dinledikçe ve OKU'dukça sevgi duyuyorsunuz; ve sevdikçe de en önemlisi tüm dinlerin ve canlıların sevgi merkezli olduğunu anlıyorsunuz.. 

Özetlemek istiyorum: Kuran-ı Kerim'de hayvan kesip öldürmek ,onları yemek, yok etmek yok. Tam tersi onları beslemek, onları yaşatmak, onlarla ortak alanlarda sevgiyle yaşamak var.. Dostlarım, Yasin Suresi de şüphesiz bunu belirtiyor:

Yasin 71. Ayet: Görmüyorlar mı ki, biz kudretimizin eseri olmak üzere onlar için birçok hayvanlar yarattık. Onlar, bunlara sahip olmuşlardır.

Evet şimdi sormak gerekir: Nasıl oluyorda Yüce Kudret'in bir eserini parçalayıp, hunharca kesiyor ve öldürebiliyorsunuz? Yemek için mi? Size cevabı yine Kuran veriyor:

Yasin 72. Ayet: Bu hayvanları onların emrine verdik, Onların bazısını binek olarak kullanırlar, onlardan yerler.

Evet tekrar soruyorum: "Onlardan yerler." burada bıyık ve sakal altından güldüğünüzü, hem de ağzınızdan su geldiğini görür gibiyim, "Onlardan yerler" derken, onları kesmenizden bahsetmiyor, onu anlatmıyor, size öyle anlatmışlar yüzyıllardır yalan dolan.. İşte bunun cevabını Yine Kuran, ve Yasin Suresi 73'üncü ayette veriyor..

Yasin 73. Ayet: Bu hayvanlarda onlar için nice faydalar ve içilecek sütler vardır. Hala Şükretmezler mi?.

Sen anlamazsan daha nasıl anlatılsın ey dostum. İlla bir Peygamber daha gelip. Yahu bilader kesmeyin, öldürmeyin, onları sevin, yaşatın. besleyin muhafaza edin. evinizi, bahçenizi paylaşın, onlar da Yüce Kudret'in insanlardan farksız mucize bir eseridir. demesi mi lazım.... Adına av sporu değikleri şu canavarlığın ne kadar yanlış olması gerektini anlatan bir ilahı mesaj mı bekliyorsunuz mesela..

Ne mi yiyeceğiz? Cevabını Kuran, Yasin 33,34 ve 35. ayetleriyle yine net olarak veriyor anlayana:

Yasin 33. Ayet: Ölü toprak onlar için büyük bir delildir. Biz ona yağmurla hayat verdik ve dane çıkardık. İşte onlar bundan yerler.

Yasin 34. Ayet: Biz, yeryüzünde nice nice hurma bahçeleri, üzüm bağları yarattık ve oralarda birçok kaynaklar fışkırttık.

Yasin 35. Ayet: Ta ki, onların meyvelerinden ve elleriyle bunlardan imal ettiklerinden yesinler. hala şükretmeyecekler mi?

Bu Ayetler üzerine söylenecek tek bir kelime bile bulunamaz dostlarım.. Aklı, mantığı ve vicdanı olan herkes bunu biliyor zaten.. Toprağın ve hayvanların insanlara verdiği yaşam gerçek bir varoluş nedenidir. Varolma nedenlerimizi yok etmekte ısrarlıysak şayet hala, aklınızdan, insanlığınızdan ve dininizden şüphe duymamak elde değil... Kuran'ı Kerim'de Beslenme ile ilgili daha bir çok bunlara benzer örnekler bulunmaktadır, ama kesip öldürmek yoktur..

Hadi, çekinmeden ve sıkılmadan bana sorun: "Kurban" ne olacak o zaman?

Cevabı net. Kurban, eski Arapça'da "bölmek, parçalamak, ikiye ayırmak" anlamındadır. Yani öldürmek anlamında değildir. Zenginler veya elinde birden fazla malı olanlar,(Ayakkabı,yatak,kıyafet, hayvanlar vd vd) Kurban edip paylaşsınlar demektir. Kısaca 2 keçiniz varsa, 1 diğerini olmayan birine verin demektir; verin ki o da hayatını havyanlardan gelen ürünlerle(Süt peynir,yoğurt,kılından envai çeşitlerle) idame ettirebilsin, şükür edip ibadetini ve insani görevlerini huzurla yerine getirebilsin..

Çok uzatmayacağım. Makale başlığımda ne demek istediğimi, yazıyı okunca anladığınızı düşünüyorum..

Anneler bizim yaşam ve varolma kaynağımızdır. Onlardan yeriz, içeriz besleniriz, onlar bize sahip çıkar... Biz iyi evlat olur, insan olur, vatana-millete hayırlı birer birey oluruz. İşte böyle bir döngü halindeyiz.

İnsan + hayvan = canlı = sevgi = din

Yaşatarak kalın..