Kısa, öz ve gerçekçi olmak kaydıyla bir özeleştiridir


Kısa, öz ve gerçekçi olmak kaydıyla bir özeleştiridir


Ülkemizde siyaset artık Ortadoğu ağzıyla ve tarzıyla yapılır duruma geldi; yumruklar, tekmeler, kafa atmalar, küfürler toplamında kavgalar... Bir dönem Tv'de yabancı meclislerde görüğümüz bu kavgaları gülerek birde şeytan kulağına kurşun diyerek kulağımızın memesini çekiştirip tahtaya vururduk işarek parmağımızın orta bükümündeki kemikçiği.. Olmadı şeytan geldi buldu bizi, çağırmıştık bir kere, 'arayan, düşünen mevlasını da, belasını da bulur..', 'Gülme komşuna gelir başına..' sözleriyle atalarımız az ve öz nasihat etmiş olsa da dinlememiştik hiç... Şimdi alın belanızı, izleyin boks maçına bakar gibi yüce, asırlık Meclisi, ee hal böyleyken bir de tarafınız olsun bari, bu müsabakalarda böyledir, mavi beyaz şeritli şortu giyen bir zenciyi destekler gibi seçin tarafınızı lakin biri yıkılacaktır sonunda; Vur oğlum, hadi aslanım, indir onu yere...

İşte böyle rezil durumda siyaset ülkemizde; Siyasetin kalbinde sözler tükenmiş kavgalara meydan kalmışsa sokak ne yapar? hiç bu konuyu genişletmeye gerek duymuyor değilim kısaca özeti şu ki: sokakların ne durumda olduğunu haberlerden görüyoruz, bebek, çoluk çocuk kadın erkek ayırımı yapmadan tecavüzler, cinayetler, gerilmiş sinirlerin anlık tepkisiyle anlık cinnetler ve ölümler, ahlak, erdem ve namus kavramı pazar tezganına düşmüş orda taliplisi olmadığı için çürüyüp çöpe bile atılmış durumda sokaklarda.

Eğitim peki? Batı eğitim sistemi, çocuklarımızı modern dünyaya ve teknolojiye entegre edeceğiz diye, kişisel gelişimlerini sağlayabilecekleri en doğal ortamdan, sokaklardan, sosyal hayattan söküp attık, elektiriğin, elektronik cihazların içne gömdük, alet neyse çocuk o oldu! fişini çekince hiç bir işe yaramazdı alet anlayamadık! O telefonları, tabletleri, bilgisayarları üreten bir insan olabilmelerini sağlamak için değil, o cihazların yiyip bitirdiği bir insan durumuna geldi çocuklarımız. üreten değil tüketen oldular... Atalar balık vermezdi tutmayı öğretirdi, ne olduda üretemediğimiz bir şeyi tüketip yer duruma getirildik değil mi?

Tükenmemek için, okuyun.. üretin... Yoksa tükenir, biteriz. yok oluruz.. Kendiniz yorumlayın, kendiniz düşünün, kendiniz okuyun. kendiniz farkına varın. KENDİNİZ olun!!