Turizm Cenneti'ni bekleyen Cehennem yazı!


Turizm Cenneti'ni bekleyen Cehennem yazı!


Ülkemiz'in cennet köşelerinden Akdeniz bölgesi'nin yaşadığı sorunlar siyasetçilerin, milletvekillerinin hatta bakanların umrunda olmasa gerek. Onbinlerce insanın ekmek yediği turizm sektörü kan ağlıyor! çok büyük tesisler bu yaz için kapılarını kapatıp mevcut olan çalışanlarının tazminatlarını ödeyip işlerine son vererek yeni umutlara, yeni senelere yelken açıyorlar. Daha da kötüsü satılık otel ve turizm tesisleri tarihi rekor seviyesine çıktı...

Peki neden oldu bunlar? birbirini takip eden yanlış sistemler, tüm dünyanın bildiği o misafirperverliğimizi turistlerimizden esirgememiz, turistlere sadece dolar veya euro niyetiyle yaklaşmak mı!; Zincirleme olan siyasi yanlışlıklar, daha da ötesi düşürülen uçak ve patlayan bombalar, sınırımızdaki ve neredeyse bizi de içine alan ortadoğu savaşı Türkiye'deymiş var gibi gösterilen canım ülkem, aslında yok değil savaş, Türkiye'nin dört yanı felaket, doğu karışık, büyükşehirler de patlayan bombalar terör saldırıları vs bu hale gelmek için epey uğraşıldı ve son meyvelerini acı bir şekilde turizm bölgesinde yaşayan ve çalışan tüm insanlara çokk acı bir şekilde yedirdi.

Gezip gördüğüm canım bölgede kiralık onlarca işyeri kapatıyoruz, bitiriyoruz, her şey yarı yarıya, koca puntolarla yazılan afişlerle dolu. Tabi ki üzülmemek, düşünmemek içten bile değil, ne olacak bu insanların hali? nereye gidecek, nasıl çalışacak yoksa iş, devlet'in verdiği tabiri caizse üç kuruşluk nafaka, yani işsizlik maaşıyla nasıl geçinecek Ahmet ustalar, Mehmet amcalar, Fatma teyzeler... Devlet büyüklerinin sadece on dakikalık turizm görüşmesiyle ve halkın, esnafın değil de sadece bankaların kendini kurtarmasını sağlayan sözde turizm paketleriyle sorunun ne kadar hafife alındığını izleyip gördük.

Türkiye'de yaşamın sadece büyükşehirlerden ibaret olmadığını aslında sayınTurizm Bakanı Mahir Ünal'ın mecliste dile getirmesi ve bakan olarak da yetkileriyle çözüm üretmesi gerekli; Ve bu, sonu çok acılarla sonuçlanacak, kötüsünü dile getirmek istemezdim ama, ekonomik krizin aile içindeki olumsuz etkileriyle yıkılan yuvalar, intiharlar ve ruh sağlığı bozukluklarına yol açacak toplumsal ümitsizlik ortamı çok acil olarak olumlu bir şekilde sonuçladırılmalıdır... .Gönlünüzde sevgi, umut ve yaşama isteği daim olsun sevgiyle kalın.