Yeni Anayasa'da genel af var mı? '2017'de af çıkar mı?' diye soranlara cevabım


Yeni Anayasa'da genel af var mı? '2017'de af çıkar mı?' diye soranlara cevabım


Yeni Anayasa paketi görüşmelerine 338 milletvekilinin "evet" oyuyla geçildi. 2017 yılı Türkiye açısından tarihi olaylara tanık olunan bir yıl olacak. Hepimiz, hüzün ve acıyla geçen, korku filmlerinde bile eşine rastlanmayan gerçek sahnelerle dolu bir 2016 yılını geride bıraktık. Benim düşüncem, 2016 yılında yaşanan bazı olaylar var ki 2017 yılını bazı beklenti ve olaylara gebe bıraktı.. 

Bunların en başında ve en önemlisi, şu anda TBMM'de gerçeleştirilmekte olan "Yeni Anayasa" görüşmeleri  geliyor. Paketin siyasi etkilerini,  ülkemize neler kazandıracağını veya kaybettireceğini, bu paketin zamanlamasının doğru olup olmadığı konusuyla birlikte daha sonra bir başka köşe yazımda  değerlendirmeyi düşünüyorum. Şimdi, esnaf ziyaretinde, ev gezmelerinde, gündelik sohbetlerde bana en çok sorulan bir soruya kısaca değinmek istiyorum: "2017 yılında genel af ve af çıkar mı."

Değerli dostlar, ev gezmeleri demiştim, artık ev hanımlarının bile 5 çaylarında, altın günlerinde tartıştıkları bir konu haline geldi bu af konusu. Son yıllarda hepimizin malumu davalar, adını ve sıralaması bile unuttuğunuz onlarca olay, (Ergenekon, Balyoz, Casusluk, Kumpas, Şike, FETÖ.. vd vd).. FETÖ'den önceki tüm yargılamalar bu duruma mantıklı bir açıklama yapıyordu ve  bu durum ise "Genel Af" kapısının sonuna kadar açmış oluyordu, bu son yapılan FETÖ tutuklanamaları ise bana göre bu "genel af" kapısını bir daha kapanmamak üzere söktü attı. Yani, af kapıları tamamen ve bir daha kapanmamak üzere açıldı. 

Şimdi Lütfen Dikkat: SADECE FETÖ'DEN TUTUKLU VE GÖZALTI SAYISI 90 BİN CİVARIDIR. BU SAYI 42 ÜLKENİN NÜFUSUNA EŞİTTİR..

Büyük puntolarla belirttim yukardaki istatistikler gerçektir. Türkiye'de 42 ülkenin insanlarına eşdeğer bir nüfus demir parmaklıklar arkasındadır. 42 ülke cezaevindedir.

Kim bunlar peki: Asker, Polis, Siyasetçi, Profösör, Gazeteci, Sanatçı, Doçent, Akademisyen, Yazar, Doktor, Mimar, esnaf, vatandaş!.. vs vs.. 

Toplum, TV'lerdeki ahlak ve akıl yoksunu dizilerle adeta suç makinesi haline geliyor, önlem alan yok; bu ayrı bir konu...

- GENEL AFFIN FİLTRELERİ

Toplumda infiale neden olan bazı yüz kızartıcı iğrenç ve vahşet derecesindeki suçlar haric, mutlaka bir genel af çıkmalıdır.. "Vatan hainleri" bu filtreye dahil edilmelidir. Ancak: "Vatan elden gidiyor" yalanıyla FETÖ'nün kandırdığı asker ve polis gibi tutuklular, her sabah dükkanının kapısının altından atılan Zaman Gazetesi yüzünden, veya çocuğunu bir okula yazdırdığı için tutuklu olanlar, -evet daha çok örneklendirilebilir- serbest bırakılmaldır.

FETÖ'nün kandırılmışları değil, bizzat Vatan haini olan  FETÖ'nün yönetim kademesi idam edilmelidir.. Bununla birlikte PKK yönetim kademesi, Türkiye'de hücre evleri olan IŞİD'in yönetim kademesi de idam edilmelidir, bu örgütler sınırlarımızda barındırılmamalıdır. Bu yapılanmaların kaynakları kurutulmalıdır.. Tarikat ve cemaatler, örgüt hücre evleri tipitindeki mekanlar yasalarla önlenmelidir. Bu öneriler ışığında "Toplumsal Barış" 2017 yılında Anayasaya uygun olarak "Genel Af" kapsamında ve "yukarda belirtilen filtrelerle" ele alınmalı ve alınmak mecburiyetindedir..

Zaten siz demiyor musunuz sayın siyasiler: "FETÖ sınavlarda hile yaparak devlet kurumlarına bir virüs gibi yerleşti.."

- Eee.. şimdi de vatandaş soruyor: 

"Adalet dağıtılması gereken mahkeme salonlarında, sözde adaleti dağıtacak olanlar (FETÖ Hakim-Savcıları) virüs ise, FETÖ Operasyonları sonucu cezaevlerine tıkılan bu virüslerin, hastalıklı kararları ne olacak? Bu hastalığa çare bulmak devletin görevi değil midir?.." Toplumsal bir barış ve huzur ortamında görevidir elbette..

Tekrar hatırlatma yarar var, Türkiye'de 42 ülke parmaklıklar arkasındadır "af" değil, son 15 yılın ciddi siyasi ve toplumsal hataların bedelini ödemektedirler.. Evet çoğu masumdur..

Olası bir Anayasa değişikliğinin getiri ve götürüleri ayrı bir konu iken, biz, toplumsal bir sorunun kaynağı olan cezaevlerindeki -klasik olacak ama- kader mahkumlarına etkisini tartıştık.

Genel olarak ele alındığı takdirde, toplumunda, "Anaya değişikliği" sonrası bir "Genel Af" algısı ve beklentisi oluşmuş durumda, belki de bu böyle olsun istendi...

Ama, Şu anda mecliste görüşülmeye başlanan "Anaya Değişikliği Paketi" kabul edilmediği ve mecliste yeterli evet oyunu alamadığı takdirde, herşey çok daha güzel olacak, rayından çıkan bu adalet treni yavaş yavaş rayına oturacak, toplumsal barış ve bahsettiğimiz çerçevede bir "Genel Af" hemen akabinde gelecektir...

"2017 yılında Genel Af" çıkacak, çıkmak zorunda, bu net diyebilirim... Saygıyla, örgürce kalın..