ABD tipi mi! Trump'a yapılanlar Türkiye'de olabilecek mi?


ABD tipi mi! Trump'a yapılanlar Türkiye'de olabilecek mi?


Her defasında başkanlık sistemi için ABD örneği gösterilirken kimse ABD'deki oturmuş demokrasi, kemikleşmiş sistemden bahsetmiyor. Kimse Suriye ve Gambia başta olmak üzere bazı ülkelerin de başkanlık sistemiyle idare edildiğinden ağzına almıyor. Haberleri takip etmeyenler mutlaka bihaberdir: Gambia olayları var mesela daha geçen haftalarda meydana gelen. Özetlersek: Başkan seçimi kaybedince OHAL ilan edip koltuğu bırakmayacağını ilan etti. Seçilmişleri cezaevine attırdı. Hayatlarından endişe eden halk komşu ülkere göç etmeye başladı, Sonuç olarak komşu ülkelerin ve BM'nin askeri müdahale tehdidiyle karşı karşıya kalınca özel uçağına atlayıp devlet hazinesinden de 15 milyon dolar değerinde altınla ülkesini terk etti...Uçağına binmek için merdivenleri tırmanan devrik başkan son olarak merdivenden arkasını dönüp kendisini uğurlamaya gelen ve bir elin parmağını geçmeyen dostalarına, elinde Kuran-ı Kerim sallayarak veda etti. Özeti bu..

ABD'de Trump'a yapılanlar dedik. Yeni başkan ilk olarak 7 ülkeyi içeren bir mülteci yasağı kararı aldı. Sonuç? bir yargıç yasağı durdurma kararı verdi, Trump temyiz etti, temyiz de reddedildi. Bitmedi. ABD merkezli ve dünyanın en önemli kuruluşlarından 97'si, bunların içinde Apple, Facebook, Google, Microsoft ve Twitter gibi devler de bulunuyor, Trump'ın bu kararına resmen itiraz ettiler. Demokrasi bu değil midir? Başkanlık böyle olması gerekmez mi?

Peki Türkiye'de bırakalım Anayasa' değişkliğini, bırakalım Cumhurbaşkanına sınırsız yetki ve güç verilmesini, bugün yapılsa ne olurdu. Örneğin, önceki gün gece yarası çıkartılan KHK ile bir fona devredilen dev kurumlarımızın(Halk Bank,Ziraat,BOTAŞ,PTT...) özelleştirilip yandaşa ve yabancılara peşkeş çekileceği konusunda tedirginliği olanlar ititraz edilseydi. İŞadamları ülkemizin önemli işletmeleri bu KHK'ya karşı sesini çıkarsa ne olur bugün. Hepiniz biliyorunuz bu sorunun cevabını değil mi? FETÖ'cü vatan haini suçlamasıyla şirketlerine kayyum atanır. kendileri cezaevini boylar, şirketleri de yandaş havuzunda beğeniye açılırdı.. Güçler ayrılığı olan Demokratik Parlamenter Türkiye Cumhuriyeti'nde böyle bir baskı kurmuş olan hükümet yarın olaki referandumdan 'EVET' çıkar ve tüm güçleri eline alırsa neler yapar siz düşünün artık... Medeniyet, Özgürlük ve Cumhuriyet Treni rayından çıkmadan HAYIR'lı düşünceler diliyorum..