Yeni yargı paketi (2016) geliyor! peki ne getiriyor, Genel Af var mı?


Yeni yargı paketi (2016) geliyor! peki ne getiriyor, Genel Af var mı?


Köşe yazımın başlığında dikkatinizi çekmek istediğim küçük bir detay olan tarih bilgisi, aslında son 5 yılda huzurumuza çıkartılan 6 adet Yargı Paketine ithafen küçük bir ironi içeriyor...

7 Geliyor!..

TBMM 7'inci yargı paketine şu anda gebe durumda ve muhtemelen AK Parti'nin olağanüstü kongresi sonrasında kurulacak olan yeni hükümetin de ilk icraatıyla ülkemize doğacak. Peki detaylarında ne var bu Yargı Paketinin? Artık büyük bir beklenti haline gelen 'Genel Af var mı?', sorusununa kişisel olarak cevabım "Artık kaçınılmaz" olur.

Her ne kadar taslak olarak Yargıtay, Danıştay ve yerel mahkemelerin iş yükü, işleyiş ve sistemleri üzerine kurulmuş bir paket olmuş olsa da, yargıyı 'Genel Af' a gebe bırakan bir paket diyebilirim. Eğer gebe kalmışsa doğacaktır!

Hazırlanan bu paket ile İstinaf Mahkemeleri 20 Temmuz itibari ile Türk yargı sisteminde yerini almış olacak, Yargıtay ve Danıştay'da görevli 517 Hakim ve Yargıç, tasarıya eklenecek geçici bir madde ile görevlerine veda etmek zorunda kalacak; Kimi kesimler bu görevden almaları 'Yargıdaki Paralel Yapıyı' temizleme olarak yorumlarken öteki bir kesim ise, neredeyse "bir kağnı kadar bile hızlı olmayan yargıyı hızlandırma" olarak yorumluyor. Benim fikrime göre: her ikisi.

Bir önceki köşe yazımda "Anayasa, Danıştay, Yargıtay, yerel mahkemeler hatta nezarethaneler gibi kurumlara giren vatandaşın dosyalarına giriş tarihi ve saatini hatta dakikasını bile yazıp mührü basan yargı sistemi, bu kurumlardan çıkış tarihi ve sistemini de belirlemeli.." diye önerilerim olmuştu. , İşte Yeni Yargı Paketi tam da bu bahsi geçen yargı zaafını ortadan kaldırmaya yönelik bir adım olacak diyebiliriz.

Paket ile sisteme dahil olacak olan İstinaf Mahkemeleri Yargıtay ve Danıştay dolayısıyla Anayasa Mahkemesi'ne giden bireysel başvuru ve temyiz dosyaları neredeyse bitecek.

Bugün mevcut yargı sistemiyle bir dava dilekçesi vemiş olsanız en az 5 yıl sürmektedir, lütfen dikkat! bu taban süre, tavan ise 30 yıla kadar çıkıyor... Peki Genel Af bu pakette yoksa nasıl hangi pakette? Cevabı sizce de net değilmi?;

Paralel Yapı, Kumpas davaları: Ergenekon, Balyoz, Şike davası... Anayasa'yı tanımamak!, Yargıtayın 'FETÖ imamları' söylemleri, "PKK dağdan iniyor silah bırakıyor" yalanıyla savcılara verilen "dokunmayın" talimatları, Ülke sınırlarına giren binlerce şehidimizin kanlı katili teröristler hakkında işlem yapılmazken, açlıktan ekmek çalmak zorunda kalan babaların, evine 'aş' götürmek için kredi çekmek zorunda kalıp da ödeyemediği kredi borcundan cezaevine tıkılanların, üşümemek için yaktığı elektriğin faturasını ödeyemeyenlerin ve daha saymakla bitmeyecek bir sürü masumane vatandaşın çifte standart ile içeri tıkıldığı o mahkeme duvarları çatır çatır döküldü, mahkeme odaları ve duvarları yıkılıyor... Adalet adaleti tahsis edemez oldu kısaca!

Türkiye de yargıya güven yüzde 80 yıkılmış durumda,TÜİK istatistikleri böyle derken, Yargıtay Başkanı bu oranı %70 olarak bizzat kendisi açıkladı. Halka sorarsak istisnai durumlar haric 99% yargıya güven kalmadı! Türkiye'de bir yargı reformu, devrimi yaşanma vakti sizce de gelmedi mi.. Bekleyin, yeni hükümetin çok kısa bir zaman içinde Anayasa değişikliği kapsamında bu mecburi kararı verdiğine şahit olacaksınız... Saygılar...