Hazır olun, Yeni Anayasa geliyor! Yeni Anayasa Genel Af demektir


Hazır olun, Yeni Anayasa geliyor! Yeni Anayasa Genel Af demektir


Yeni bir Anayasa ve başkanlık sistemi, bir ülkenin temelini değiştirmektir. Sıfırlamaktır!

Başbakan Binali Yıldırım, MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmesinin ardından şu sözleri sarf etti, "MHP ile Anayasayı değiştireceğiz, Başkanlık sistemini getireceğiz.."

10 yıl önce birisi başkanlık sistemi dediğinde neler olurdu, "Ülkeyi eyaletlere bölmek isteyen, ülkenin bir parçasını teröristlere peşkeş çekecek bir hain derdik.." Nereden nereye geldik değil mi? artık ülkemizin Cumhurbaşkanı ve Başbakanı da dahil olmak üzere siyasetin en üst katlarındaki rezidanslarında ikamet edenlerden, bodrum katında oturanlara (HDP) kadar Başkanlık sistemi ve Anayasa tartışılıyor.

Mevcut Anayasa için Darbe anayasası dediler, bir darbe girişimi yaşadık ve "darbe kötüdür, hatta vahşettir.." algısı zihinlerimize yerleşti; kabul etmeliyiz ki 15 Temmuz tam olarak da buydu. Ama bir bakıma öyle değildir, bunu da anlamamız gerekiyor. Ordu, bir ülkenin varlığının garantisidir, eğer bu ülke Türkiye ise -bulunduğumuz coğrafya gereği- daha da önemli hale gelir ordu.. Korkulması gereken ordu değil, ordunun işgal edilmesidir, işte bu son 10 yıl içinde buna da şahit olduk!..

Neyse, son 10 yılımız ciltlerce ansiklopedilere konu olacak günlerle yaşandı.. Aslında önemli olan bu yazılanları okumaktan geçiyor ya neyse, okuyan bir toplum değiliz maalesef!

Genel Af, daha önce yazdığım bir köşe yazımda 2016 yılında Genel Af çıkacak demiştim, özür diliyorum, Ülkemizde işler o kadar,  o kadar karıştı ki sizden birkaç ay daha rica etmem gerekti; 2017''nin ilk çeyreğine sarktı diyelim.. Referandum hazırlıkları başladı bile; Başkanlık ve yeni Anayasa.. Devlet sıfırlanacak. her şey sıfırlanacak. Son yıllarda vicdanımızı tıpkı erime noktasına gelmiş bir demirin dağladığı korkunç olaylara da şahit olduk, bebeklere kadınlara tecavüz edip hunharca katleden vahşilere şahit olduk; Kanunların ve yasaların vicdanı yoktur, bu kanun ve yasaların uygulayıcıları olan hakim ve savcılar adaletin vicdanıdır.. Devletin "millet ile toplumsal barış" adı altında alacağı kararlarda umarım bu vicdan rol oynar..