Adaletin çatırdayan taşıyıcı kolanları... AYM'de adalet mekanizması!


Adaletin çatırdayan taşıyıcı kolanları... AYM'de adalet mekanizması!


AYM'nin vermiş olduğu karardan ziyade tartışılması gereken bir başka konu var gözardı edilen, Üstelik bu gözardı öyle bir 'dava' ve 'bireysel başvuru'da kendini belli etti ki, yıkılmayan ve ayakta kalan adaletin son kalesi denen Anayasa Mahkemesi'nin'de tartışılır hale gelmesine neden oldu. Sizlere yazmadan hemen bir kaç dakika önce AYM'nin resmi internet sitesine girdim ve yüksek mahkemenin son iki bireysel başvurusunun tarihlerine baktım. Sondan bir önceki dosya 02.04.2013 ve son karar verilen dosyanın da başvuru tarihi 25.03.2016.

İnanılmaz değil mi? Üstelik bu davalardan ikisine de 'hak ihlali' kararı verilmiş. Çok yazık, tam 3 yıldır adaletin kanamış, kabuk bağlamış bu yarasında, dosyalar ve raflar arasında ezilip gitmişler diğer adalet bekleyen onbinlerce başvurucu arasında.

Onbinlerce bireysel başvuru, AYM'nin dosya depolarındaki raflarda artık bağımsızlığını bile ilan edebilecek sayıya gelmiş insanlardan oluşmuş bir toplum, bir ülke kurulmuş neredeyse... Gazeteci Can Dündar ve Erdem Gül için 2,5 ayda adalet mekanizmasını devereye sokanlar, neyi, kime göre belirliyor!

Eh, hadi bunun yanına Yargıtay'da adalet bekleyen dosyalar ve bir de hali hazırda soğuk mahkeme salonlarında uzun yıllardır görülmekte olan dosyaları ekleyelim. Hepsi birleştirilse koalisyon güçleri haline gelir ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde üyesi olan bütün ülkeleri fetheder bu 'hak ihlali' dosyalarının oluşturduğu millet!

Anayasa Mahkemesi'nin kararlarını yargıyalacak kadar yargı ve hukuk insanı değilim fakat, bu çarkın dişlilerinin birkaç tanesinin kırık olmasından dolayı çıkardığı sesleri ve titreşimleri duyacak kulak, bu koca binanın taşıyıcı kolanlarının çatırdamasından dolayı yerlerlere dökülen tozları görecek kadar iki göz ve toplumdan çıkan sesleri ve duyguları hissedecek bir algı şükür ki diğer canlılarda olduğu gibi bana da bahşedilmiş durumda! kim de, hangi canlı da yok ki?

Haydi ,Adaleti temizleyin... Anayasa, Yargıtay, Adliye ve polis binalarına vatandaşın girdiği anları dakikasına kadar kayıt altına aldığınız gibi, çıkış saatini ve tarihini de belirleyin!...