Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Azebaycan Diplomasi Akademisi'nde  konuşmasında satır başları

Türkiye Azerbaycan ilişkilerine bakılmadan Asya kıtası anlaşılamaz. Türkiye'nin dış siyaseti asla tek boyutlu olamaz.Ne sadece Avrupa'ya ne sadece Asya'ya yüzünü dönebilir. Türkiye'nin dünyanın her yerindeki meselelerle ilgisi çok boyutludur.

Biz Avrupa Birliği statejimizi yürütürken aynı anda Afrika ile olan ilişkilerimizi geliştirmeye devam ediyoruz.

Nerede bir mazlum varsa nerede insani bir mesele varsa Türkiye oradadır. Biz buna insani, vicdani diplomasi diyoruz. Biz Suryeli sivillere hiç bir zarar vermedik. Suriyeli mazlumlar kaçtıklarında bize sığındığında onlara Müslüman mısın Hristiyan mısın diye sormadık. Suriye krizinin bedelini insani olarak Türkiye sırtlamıştır. Kardeşlerimize ev sahipliği yapmaktan onur duyuyoruz

Azerbaycan'da Türkiye gibi istikrarını yükseltiyor. Türkiye yükselirken Azerbaycan'da yükseliyor. Biz iki ülke karşı karşıya olursak bile hep birlikteyiz, birlikte planlarız birlikte uygularız. Azerbaycan ile Hazar'ı Anadolu'ya Bakü-Tiflis boru hattı ile bağlandı.

Doğu'yu Batı'ya Asya'yı Avrupa'ya bağlayan hatlar kuruyoruz. Aliyev Çin'e yapacağı ziyarette bu konuyu görüşecek. Yeni bir ipek yolu yapılacak. Türkiye ve Azerbaycan hep barışa istikrara adım attı.

KARABAĞ SÖZÜ

"Can Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları işgalden kurtuluncaya kadar Türkiye Cumhuriyeti devletinin her zaman can Azerbaycan'ın yanında olacağını bir kez daha vurgulamak isterim. Ermenistan'a da buradan bir çağrıda bulunmak isterim, size ait olmayan toprakları barış içinde ait olana devredecek bir barış süreci başlatmanız halinde Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan arasında oluşan bu barış ve vizyon ittifakına sizler de katılabilirsiniz. Bizler kimseye hasmane bir tutum içinde değiliz ama Azerbaycan'ın her karış toprağı azizdir ve bu topraklar mutlaka işgalden kurtarılmalıdır."

RUSYA KRİZİ

"Çağrım, Rusya'daki liderlere, Sayın Putin'e ve  bütün Rus liderliğine, gelin meselemizi konuşarak, yüz yüze ele alalım. Ama 15  gün önce zikretmediğiniz, gündemde olmayan iddialarla, 'Türkiye DEAŞ'a destek  oluyor' gibi iddialarla soğuk savaş dönemini andıran kampanyaları birbirimize  karşı kullanmayalım. Eğer böyle bir iddia var idiyse neden 15 gün önce gündeme  getirmediniz."
 

Türkiye Rusya ilişkileri AK Parti döneminde büyük ivme kazandı. Rusya ile ilişkilerimiz çok iyi durumdaydı.

Türk - Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur. Rus halkı onurlu bir halktır biz onlara saygı duyuyoruz. Türk halkı da onurlu bir halktır. Saygı duyulmasını bekler.

Türkiye saygı duyduğu halklardan saygı bekler

Türkiye - Suriye sınırı Türkiye - Rusya sınırı değildir. Biz kimseye tepeden bakmayız ama bize de tepeden bakılmasına izin vermeyiz.

Putin'e çağrım: Meseleleri yüz yüze konuşalım. Soğuk savaş dönemini andıran propagandaları bir kenara bırakın.

"Biz, bizim hava sahamıza giren milliyeti belli olmayan bir uçağa karşı meşru müdafaa hakkımızı kullanarak, herkesin bildiği angajman kurallarını uyguladık. Bunun için kimse Türkiye'yi suçlayamaz. Bunun için Türkiye'den kimse özür bekleyemez. Biz, sınırlarımızı koruduğumuz için özür dilemeyiz. Hesabımızı da sadece ve sadece, meşruiyetini 1 Kasım seçimlerinde halktan aldığımız aziz milletimize karşı veririz."

Bu olay Rusya sınırına yakın yerde olmamıştır. Türkiye sınırı yakınlarında olmuştur

DEAŞ'e karşı operasyon yapıyoruz diye Türkmenleri katletmek asıl DEAŞ'e hizmet etmektir

DEAŞ'e karşı en somut mücadele Türkmenler tarafından verilmektedir.

AMBARGOLAR KİMSEYE FAYDA SAĞLAMAZ

Bu ambargolar kimseye fayda sağlamaz. Biz Rusya'ya ambargo uygulandığında biz buna karşıyız deyip Rusya'ya ambargo uygulamadık. O zaman bize çeşitli yollarla teşekürlerini ilettiler.