İYİ ne anlama geliyor? İşte Meral Akşener'in partisinin ismindeki detay

Meral Akşener uzun zamandır beklenen partisinin ismini nihayet açıkladı. Partinin adı ve yazılışı ilginç bir benzerliğin de özellikle sosyal medyada gündem olmasına neden oldu.
Kayı Boyu'nun 'İYİ'si mi?
Partinin logosunun zemini gök mavisi, ismi de İYİ. Yani ortaya Kayı Boyu'nun bayrağı olan iki ok bir yay çıkıyor.

Kayı Boyu iyi, Akşer yeni partisi

Kuruluş kongresinde açılan pankart ve logolarda da Kayı Boyu’nun işaretinin yeni partinin ismiyle özdeşleştirildiği görüldü. 

İyi ne anlama geliyor, Kayı Boyu İyi Anlamı, Yeni Parti Meral Akşener
Diziyle popüler oldu
İYİ sembolünün hayatımıza girmesi bir TRT dizisiyle gerçekleşti. Kayı Boyu ve Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş sürecini anlatan Diriliş Ertuğrul dizisiyle gündeme gelen sembol, hayli popüler oldu.

İyi ne anlama geliyor, Kayı Boyu İyi Anlamı, Yeni Parti Meral Akşener
Bu işeret takılardan, cep telefonu kılıflarına kadar bir çok yerde karşımıza çıktı.

İyi ne anlama geliyor, Kayı Boyu İyi Anlamı, Yeni Parti Meral Akşener

Kayı Boyu: Güç, kuvvet ve kudret sahibi...
Kayı boyu, Oğuz Kağan Destanı’na göre Oğuzların 24 boyundan, Kaşgarlı Mahmud’un Divân-ı Lügati’t-Türk adlı eserine göre ise yirmi iki Oğuz boyundan ikincisi. Divân-ı Lügati’t-Türk’te belgeleri; Kayi.png olarak tanımlanmaktadır. Oğuzların Bozok kolundan bir boydur. Osmanlı Hanedanı bu boydan gelmiştir. Reşidüddin’nin listesinde sembolleri şahin, yani şahinlerin en büyüğü olan Akdoğan’dır. Oğuzlar’ın en kudretli boylarındandır. Kayı kelime anlamı olarak güç, kuvvet ve kudret sahibi demektir. Kayı boyunun damgası, iki ok ve bir yaydan oluşur. Babası Gün Han ve dedesi Oğuz Han olan Kayı Han bu boyun ilk atasıdır.