Spinal Müsküler Atrofi (SMA) son yıllarda gittikçe arttı ve SGK'nın ödeme listesie alındı. peki nedir SMA.

Basında çocuk SMA hastalarının durumu gözler önüne serilince kamuoyunda bilinir hale geldi., En net çocuk yaşlarda görülüyor. Hareket sinir hücrelerinden (motor nöronlardan) kaynaklı nöro-müsküler bir hastalık olan SMA, evrelere ayrılıyor. 3 evrede görülen SMA hastalığının en tehlikelisi SMA Tip 1 denilen evre. SMA Tip 1 hastalığının belirtileri çocukluk yaşlarından itibaren gözle görülebiliyor. Bu belirtiler içerisinde yutkunma ve solunum zorluğu, desteksiz oturamama gibi sorunlar görülüyor. 

"GEVŞEK BEBEK SENDROMU"

Batı dünyasında çok sık rastlanılan ve bebek ölümlerine neden SMA, son yıllarda ülkemizde de yaygınlaştı. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de Gevşek Bebek Sendromu olarak bilinen SMA’nın tanısı DNA testi sonucuyla ortaya konabiliyor. Geriye kalan %5 oranındaki bozukluk diğer hasar veren mutasyonlar şeklinde gelişebiliyor. 

SOSYAL MEDYADA SMA FARKINDALIK KAMPANYASI

SMA hastalığına yakalanan çocukların her geçen gün artması üzerine sosyal medya hesabından kampanya başlatıldı. Hastalığın adıyla bir hashtag açan Twitter kullanıcıları pek çok çocuğun hayatını kaybetmesine neden olan bu genetik hastalıkla ilgili farkındalık mesajları attı. Birçok ünlü isim de kampanyaya destek oldu.