DHA, beş THY personelinin kurtarıldığını belirtti. Mali'de Ağustos ayındaki benzer bir saldırıyı El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlenmişti.

Rezidor Otel Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, saldırganlar, Hamdallaye mahallesindeki Radisson Blu Otel'de 140 müşteri ve 30 personeli rehin aldı. AFP'ye konuşan bir güvenlik kaynağı, "Her şey yedinci katta oluyor. Cihatçılar koridorda ateş ediyor" dedi.

AA, çıkan çatışmada ikisi güvenlik görevlisi üç kişinin öldüğünü bildirdi. Mali devlet televizyonu, rehinelerden 80'inin serbest bırakıldığını duyurdu. Otele giren Mali özel harekat güçlerinin düzenlediği operasyon sürüyor. 

BEŞ TÜRK REHİNE SERBEST

DHA'nın haberine göre; THY, beş personelinin kurtarıldığını açıkladı.

Kaptan Pilot İ. Y. ve İkinci Pilot S.M.A.'nın yanı sıra M. G, Ş. T. K, L. D. K. ve E. S. adlı dört kabin memurunun bu otelde olduğu açıklanmıştı.

"İKİ ARKADAŞIMIZ İÇERİDE"

Kurtarılan kabin memuru L. D. K. "Asker ve polis operasyonuyla kurtarıldık" dedi ve ekledi:
"İki arkadaşımız içeride, umarım onlar da kurtarılacak."

THY UÇAK KALDIRIYOR

Rehin kalan THY ekibini ve yolcuları almak için İstanbul'dan Bamako'ya gitmek üzere bir uçak hazırlandı. Özel sefer sayısı TK-5880 olan uçak saat Mali'ye hareket edecek.

"10 SALDIRGAN" İDDİASI

Reuters'a bilgi veren üst düzey bir güvenlik kaynağı, otelde yaklaşık 10 saldırgan olduğunun tahmin edildiğini belirtti.

Ajansa konuşan güvenlik kaynakları, "Kuran'dan ayetler okuyabilen rehinelerin serbest bırakıldığını" iddia etti.

Şu ana kadar Hindistan 20, Çin ise yedi vatandaşının rehin olduğunu açıkladı.

Serbest kalan rehinelerden biri, Reuters'a yaptığı açıklamada, saldırganların İngilizce konuştuğunu söyledi.

Polis, otomatik silah seslerininin duyulduğu 190 odalı otelin çevresinde güvenlik kordonu oluşturdu.

ABD ve Fransız büyükelçilikleri, Bamako'daki vatandaşlarını güvenli bir yerde beklemeleri konusunda uyardı.

FRANSA 50 SUBAY GÖNDERİYOR

Fransa terörle mücadele konusunda uzman 50 seçkin subayı, otelin bulunduğu Bamako kentine gönderme kararı aldı. Fransız jandarma sözcüsü, "Yola çıkmaları an meselesi" dedi.


Mali'de Ağustos ayında da Sevare kasabasındaki bir oteldeki 24 saatlik kuşatma ve rehin alma krizinde dört asker ve beş BM çalışanı hayatını kaybederken, dört saldırgan öldürülmüştü. Saldırıyı, El Kaide bağlantılı El Murabitun örgütü üstlenmişti. Örgütün Cezayirli lideri Muhtar Belmuhtar, Afganistan'daki bir patlamada sol gözünü kaybettiği için "Tek gözlü" ismiyle biliniyor.


Otelden kurtarılanlar arasında Gineli şarkıcı Sekouba Bambino da var.