Her yıl olduğu gibi bu yıl da yine bir 'saadet zinciri' dolandırıcılığıyla daha karşı karşıyayız. BU kez dolandırıcılar medya ve internet sektörünü kullanarak 30 bine yakın kişiden 10 milyon lirayı aşan para topladı. Evini satan da, kredi çeken de, arkadaşından borç alan da, eşinin bileziklerini bozduran da bu sisteme dahil oldu.. Çok sayıda vatandaş bağlı bulundukları şehirleirn Cumhuriyet savcılıklarına başvuruda bulunuyor.. İşte detaylar, Ve milyonluk Epitelyum saadet zinciri vurgunu

Milyonlarca lira para ile sırra kadem basan Epitelyum Yöneticileri
30 bine yakın kişinin yatırdığı milyonlarca lira para ile ortadan bir anda kaybolan Epitelyum'un yöneticileri.

Son yıllarda çeşitli isimler altında kurulan ve farklı bir takım yöntemler uygulayan bir dizi saadet zinciri oluştu. Bugüne kadar on milyonlarca dolar buharlaştı. Son olay ise İzmir merkezli bir şirkette yaşandı. Epitelyum İnternet Reklamcılık İnşaat Turizm Gıda Danışmanlık şirketi bu yılın Ocak ayı başında İzmir’de kuruldu. Epitelyum için yapılan tanıtımlarda, sosyal medya üzerinde reklâm alanı kiraladıkları ve sitelere trafik yönlendirmesi yaptıkları anlatıldı.

Epitelyum Folkart Towers İzmir
Epitelyum'un İzmir Folkart İkiz Kuleleri'nden kiraladığı ofis

Yeni üye bulma faaliyetleri İzmir’de başladı ancak diğere illere de yayıldı. Sisteme 3 bin TL yatırarak üye olan da çıktı 30 bin TL yatıran da. Sisteme yatırılan paydan belli periyotlarda kâr payı ödeneceği vaat edildi. Ayrıca, yeni üye getiren kişiye ayrıca ödeme yapılacağı kaydedildi. Kısa sürede çığ gibi büyüyen sisteme 30 bin kadar kişi para yatırdı. Şirket merkezi olarak İzmir Bayraklı’da bulunan lüks bir projeden ofis kiralandı.

İZMİR POLİSİ HAREKETE GEÇTİ

Ancak 3 Temmuz sabahı ofise gidenler ilk şoku yaşadı. Çalışanlar, gelen talimatlar sonrası, şirketin hesabından başka hesaplara yüklü para transferlerinin yapıldığını öğrendi. Çalışanlar, şirketin kurucusu Zeynel Okan Bulut’a ulaşmaya çalıştıysa da cep telefonlarının kapalı olduğunu öğrendi. Şirketin diğer yetkilileri ile yapılan görüşmelerden de sonuç çıkmayınca binlerce kişi, yaşadıkları sorunları sosyal medya hesaplarında dile getirdi. Edinilen bilgilere göre, İzmir Emniyet Müdürlüğü’nün de geçen Haziran ayı sonrası gelen bir ihbar sonrası harekete geçtiği anlaşıldı. Sisteme para yatıran kişiler, bir yandan şüpheliler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunurken bir yandan şirket yetkililerinin izini sürmeye başladı.

Epitelyum Zeynel Bulut Firar
 

Şirket Yöneticilerinden Zeynel Bulut Profilini Kapattı

Bulut, yaptığı açıklamadan 2.5 saat kadar sonra hesabını dondurdu. Öte yandan Atakan Aktoprak bir açıklama yaptı. İki yönetici de attıkları mesajlarda bir birlerini suçladı. 

Epitelyum Dolandırılıcılığı Atakan Toprak

SAKLANMAK ZORUNDAYIM

Şirketin kurucusu Zeynel Okan Bulut ise, geçen hafta Facebook hesabı üzerinden “İmza yetkilisi olarak kullanıldım. Hepinizden çok paraların bulunmasını istiyorum. Can güvenliğimden dolayı saklanmak zorundayım” dedi ve hem sosyal medya hesabını hem de telefonlarını kapattı. Bazı üyeler ise, Bulut’un yanı sıra, Aptullah Ş. ve Atakan A.’ın da toplanan paralar ile ilgili sorumlu oldukları görüşünde. Aptullah Ş.’nin Epitelyum’un geçen Mayıs ayında açılan İzmir Pasaport şubesinin yetkilisi olduğu anlaşıldı. Telefonla ulaşmaya çalıştığımız üç isme de ulaşılamadı.

Epitelyum Banka Hesapları Boşaltıldı

"EPİTELYUM BANKA HESAPLARININ BOŞALTILDIĞI ORTAYA ÇIKTI"

Epitelyum çalışanlarının mesai başlangıcında ters giden bir şeyler olduğunu anlaması gecikmedi, Kısa sürede hesapların boşaltıldığına dair çok sayıda mesaj şirkete yapmaya başladı.. 

ÇOK PARA YATIR ÇOK KAZAN

Epitelyum şirketi kendisini 'üyelerine para kazandıran bir reklâm ağı şirketi' olarak tanıtıyordu. Başlangıç olarak 150 liralık bir reklam paketi alınmasını sağlayan şirket, bunun karşılığında alacağınız her bir reklam paket için günlük %1 kazanç sağladığını savunuyordu.
Alınan 150 liralık reklam paketi sayesinde 600 gün boyunca para kazandırdığını aktaran şirkete para yatıranların 150 lirasının 900 liraya yükseldiği iddia ediliyordu.