Dünya Üniversiteleri İtibar Sıralaması’nı yayınlayan THE, prestijli üniversiteleri 137 ülkede toplamda 10 bin 566 akademisyenle yapılan itibar anketlerine göre belirledi. Buna göre, ilk sırada Harvard Üniversitesi yer alırken, onu Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) ve Stanford Üniversitesi takip etti. En prestijli 100 üniversitenin belirlendiği listede Türkiye temsil elde edemedi. Çin ve Japonya’nın lider kurumları sıra kazanırken, Avrupa ve Kuzey Amerika üniversiteleri geriye düştü.

En İyi prestijli üniversiteler ilk 10 2017

İLK 10’A ABD DAMGA VURDU

Lider üniversiteleriyle öne çıkan ABD, ilk 10’da 8 temsil elde etti. İngiltere’den Oxford ve Cambridge ise dördüncülüğü paylaşarak ilk 10’a girmeyi başardı. İlk 30’da yer alan Pensilvanya, John Hopkins, Columbia ve Cornell gibi üniversiteler kan kaybetti.

ABD ve İngiltere üniversiteleri ilk 10’u domine ederken, Japonya’da Tokyo Üniversitesi 11 ve Çin’den Tsinghua Üniversitesi 14’üncü sırada kendilerine yer buldu. Çin’in önde gelen kurumlarından Pekin 17 ve Ulusal Singapur Üniversitesi ise 27’nci oldu. Doğu Asya’nın lider üniversiteleri, Kuzey Amerika ve Avrupa’nın birçok önde gelen yükseköğretim kurumunun önüne geçmeyi başardı.