Cumhuriyet gazetesi, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu eleştiren bir yazıkaleme alan Bedri Baykam'ın yazısına sansür uygulamıştı. Can Dündar yönetmenliğindeki gazete, uygulanan sansüre ilişkin bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada yazının kaldırılmasının içerik nedeniyle değil, ilkesel bir nedenle olduğu belirtildi.

YAZILARINA YER VERİLMEYECEK

Cumhuriyet'in açıklamasında, "Bedri Baykam'ın CHP'nin kongre sürecinde aktif siyasi faaliyet içinde olduğu/olacağı anlaşıldığından, yazılarına yer verilmemesi uygun görülmüştür." dendi.

Cumhuriyet gazetesinin açıklaması;

"Cumhuriyet Gazetesi’nde Salı günleri yazan Sayın Bedri Baykam'ın dünkü yazısı yayımlanmamıştır. Bu durum, bazı gazetelerde- yazının içeriği nedeniyle sansüredildiği yönünde- haksız eleştiri ve yorumlara yol açmıştır.

"KİŞİLİK HAKLARINA TECAVÜZ OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLİR"

Her gazetenin olduğu gibi Cumhuriyet’in de yetkili organlarınca belirlenmiş bir yayın politikası vardır. Yazılar bu çerçevede kaldıkça yazarların farklı görüş ve eleştirileri zenginlik olarak değerlendirilir, asla müdahale edilmez. Sadece yazının içeriğinde hakaret, nefret söylemi, kişilik haklarına tecavüz olup olmadığı, yasal ve etik yönden kontrol edilir. Sorunlu bir ifade varsa konu, yazarla paylaşılır.

YAZININ KALDIRILMA NEDENİ İLKESEL

Sayın Baykam'ın köşe yazısının yayımlanmamasının yazının içeriğiyle hiçbir ilgisi yoktur. Nitekim o yazıdakilerden çok daha ağır eleştiriler, gazete sayfalarında defalarca yer bulmuştur. Yazının yayımlanmaması, içeriğinden tamamen bağımsız, ilkesel bir nedenden kaynaklanmıştır.

Yazının kaleme alındığı gün, aralarında sayın yazarın da olduğu bir grup CHP'li politikacı, partinin kongre süreciyle ilgili bir siyasi bildiri yayımlamıştır.

AKTİF SİYASET YÜRÜTEN KİŞİLERİN GAZETECİLİK YAPMASI

Hem genel gazetecilik etiği hem de Cumhuriyet’in yayın geleneği, bir partide yöneticilik yapan ya da aktif siyasi faaliyet yürüten kişilerin gazetecilik yapmasına ve düzenli köşe yazmasına cevaz vermemektedir.

Bilindiği gibi, bir başka köşe yazarımız olan sayın Mustafa Balbay, Kongre sürecinde aday olacağını açıklamadan önce gazetemizin, “Ya aktif siyaset ya gazetecilik/yazarlık”kuralına uygun davranarak kendi isteğiyle yazılarına ara vermiştir.

BAYKAM'IN YAZILARINA YER VERİLMEYECEK

Yayımlanan bildiriden, Sayın Baykam'ın da CHP'nin kongre sürecinde aktif siyasi faaliyet içinde olduğu/olacağı anlaşıldığından, yazılarına yer verilmemesi uygun görülmüştür.

Bu karar öncelikle, Cumhuriyet’in gündelik siyasal-kişisel mücadelelerde kullanılmasına engel olmayı amaçlamaktadır. Yoksa yazarlarımızın yazılarının içeriğine asla müdahale edilmeyeceğini, en iyi yazarlarımız bilmektedir."