Adalet tatile çıkar mı? Üstelik ülkede adeta bir 'yargı kaosu' yaşanırken. FETÖ savcı, hakim ve polislerinin mağdur ettiği, adalet arayan, adil bir yargılanma hakkı talep eden, aileleri ile birlikte milyonlarca vatandaşın adliye depolarında üzeri tozla kaplanmış dosyaları sıra beklerken, 'adaletin tatile çıkması bir adaletsizlik olmaz mı? 

ANAYASA'NIN 36. MADDESİ NE DİYOR?

FETÖ'nün 'sınav kopyacısı' savcı, hakim ve polislerin haksız yere içeri tıktığı yüzbinlerce tutuklu hükümlü, onları dört gözle bekleyen aileleriyle birlikte 31 Ağustos Kurban Bayramı'nı birlikte geçirmeyi hak etmiyor mu?

'Sınav kopyacısı' dedik; Hangi kurumda sınavları kopya ile geçen bir görevli mesleğinde yeterli ve başarılı olabilir?  Bu şahısların aldığı kararlar ne derecede sağlıklı olabilir? Peki özellikle yargı alanında böyle bir durum varsa buna 'Anayasa'mız ne diyor?; Anayasa'nın 36. Maddesi'ne göre 'Adil Yargılanma Hakkı İhlal Edilmiştir..' der..

Üstelik sadece FETÖ haricinde, banka kredileri de dahil olmak üzere çeşitli kredilerle borç batağına boğazına kadar batmış olan çok sayıda tutuklu mağdur da adil bir yargılamanın yapılması için cezaevlerinde sıra beklemekte.

Kanayan yaramız 'Uzun Yargı Süreci' ve  180 bin olan cezaevi kapasitesi 250 bin ile dolup taşmışken 'Adli Tatil' kamuoyunda tepki toplamaz mı.. Tüm bu gelişmelerin yaşanırken ise Yargıtay'dan çok önemli bir talep geldi..

YARGITAY'DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'A ÇAĞRI: İPTAL EDİLSİN

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan'dan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a bir öneri geldi..Gençcan tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben bir yazı yazıldı ve adli tatilin kaldırılmasını istedi. Türkiye'de bu kadar yoğun dava bulunmasına rağmen yaklaşık 2 ay tatil yapmanın, adalet bekleyenlere açık bir haksızlık olduğunu savunan Yargıtay 2. Hukuk Diaresi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, "Adalet tatile çıkmaz. Adalete ara verilmemelidir" ifadelerini kullandı.

Yargıtay 2'nci Hukuk Dairesi Başkanı Ömer Uğur Gençcan, sosyal medya platformu Facebook üzerinden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a hitaben yazdığı yazıyı yayınladı. Gençcan yayımladığı yazısında adli tatilin kaldırılması talebinde bulunarak şu ifadelere yer verdi:

"Bildiğiniz üzere Hukuk Mahkemeleri Kanunu'nun 102'nci maddesine göre adli tatil, her yıl 25 Temmuz'da başlar, 31 Ağustos'ta sona erer. Yeni adli yıl 1 Eylül'de başlamaktadır. 20 Temmuz gününe kadar çıkan kararların yazımı ve imzalanması için en geç 13 Temmuz'da müzakereleri kesmek ve adli tatilde dosya okunması istenemeyeceğinden, en erken 8 Eylül'de müzakerelere başlamak zorunda kalmaktayız. Açıkladığım sebeplerle yaklaşık 2 ay boyunca Türkiye'de mahkemeler çalışmamaktadır. Çıkarılacak olan Kanun Hükmünde Kararname hükmü ile Hukuk Mahkemeleri Kanunu'na aşağıdaki hükmün eklenmesini istiyorum; 'Hukuk Mahkemeleri Kanunu 102-104 maddeleri ile adli tatile gönderme yapan maddeler yürürlükten kaldırılmıştır.' Gerekçe, Türkiye'de bu kadar yoğun dava bulunmasına rağmen yaklaşık 2 ay tatil yapmak adalet bekleyenlere yapılan açık bir haksızlıktır. Yargı mensupları yıllık izinlerini herhangi bir zamanda hizmeti aksatmayacak şekilde kullanmalıdır, kullanabilir. Adli tatilin hiçbir gerekçesi bulunmamaktadır. Adli yıl açılış törenleri her yeni yıl başında ilk mesai günü gerçekleştirilmelidir. Yaklaşık iki ay zorunlu ara verme sebebiyle davalarının sonuçlanmasını bekleyen vatandaşların mağdur edildiği inancındayım. Bu değişiklik derhal yürürlüğe girerse iki ay boyunca adalete zorunlu ara verilmeyeceğinden dava dosyalarının bir an önce sonuçlanması ile toplum ve aile barışına çok büyük bir katkı sağlamış olacaksınız. KHK ile acilen düzenleme yapılması halinde adalete ara vermelerin sonsuza kadar önüne geçilmiş olacaktır."

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz. Adli tatilin kaldırılmalısı yönünde düşünceleriniz varsa sizde sosyal medya hesaplarınızda bu haberi paylaşıp yorumlarınızla bir tartışma ve öneri gündemi oluşturabilirsiniz.