Geçtiğimiz aylarda Arabis'ta ve Rusya gibi bazı ülkeler Türkiye'den ihraç ettikleri tonlarca domatesi, 'zirai ilaç kalıntısı' tespit edildiği gerekçesiyle iade etmişti. Ülkemizde pek denetlemeye tabi tutulmayan ziraai ilaç kullanımı Canan Karatay hocanın da gündemindeydi..  

İşte Prof. Dr. Canan Karatay'ın çok önemli uyarıları.. 

"Domates meyvedir. Ama biz sebze olarak ayırmışız. Çok fazla tüketildiğinde özellikle haziran ve temmuz ayında hastalarımın hem şekerleri hem de ürük asitleri yükselir. Diyorlar ki Canan Karatay karbonhidrat vermiyor. Domatesde de yeşil fasulyede de baklada da şeker var.

İlaçlı tarım zehiriyle büyütülüyor. Tarım zehirleri bütün hastlalıkların sebebi. Kanser de dahil. Şuanda domatesin dönemi değil. Doğru mevsim eylül ayında. Yapay olarak her mevsim piyasaya sürülen sebzeler tehlikeli. Mevsiminde yiyeceksiniz diyorum. Şimdi bir bahçeniz varsa domateslerin kızarmadığını göreceksiniz halen yeşil.  Siz ona dikkat edin. Benim gibi yapacaksınız. Eylül ayında doğal bir domates bulup kendi domatesinizi kış için hazırlayacaksınız.