Son dakika: Esad'ın ordusu, Türk askeri konvoyuna havadan saldırdı

Yaklaşık 10 yıldır İç savaşın ve gerilimin bitmek bilmediği Suriye'den küstah bir açıklama geldi. Reuters haber ajansının son dakika gelişmesi şeklinde duyurduğu haberde Suriye devlet ajansı SANA kaynak gösterildi. SANA, Türk askeri konvoyunu 'teröristlere silah taşımakla' itham etti. ESAD'a bağlı askerler Türk konvoyunun hareket ettiği bölge yakınlarını havadan vurdu..

Son dakika: Esad'ın ordusu, Türk askeri konvoyuna havadan saldırdı
FOTO DHA - Son dakika: Esad'ın ordusu, Türk askeri konvoyuna havadan saldırdı

"TERÖRİST KALINTILARINI AVLAMA KARARLIĞINI ETKİLEMEZ"

Suriye Dışişleri Bakanlığı’na dayandırılan açıklamada Türkiye’den bir konvoyun İdlib’in Han Şeyhun bölgesine doğru ilerlediği belirtilirken oldukça küstah ifadeler kullanıldı. SANA’ya konuşan Suriye Dışişleri Bakanlığı kaynakları, “Bu saldırgan tutum Suriye ordusunun, terörist kalıntılarını avlama kararlılığını etkilemeyecektir” denildi.

SURİYE’DEN KRİTİK AÇIKLAMA GELDİ

Reuters’ın son dakika haberi olarak geçtiği haberde ise bölgede yaşanan gerilimin boyutu gözler önüne serildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasına yer verilen haberde, “Suriye’nin kuzeybatısındaki Türkiye konvoyunun yakınına hava saldırısı düzenlendi” ifadesi kullanıldı.

Son dakika: Esad'ın ordusu, Türk askeri konvoyuna havadan saldırdı
FOTO DHA - Son dakika: Esad'ın ordusu, Türk askeri konvoyuna havadan saldırdı

Merkezi İngiltere’de olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin açıklamasında konvoyun otoyolda durduğu belirtildi.

DHA’nın haberinde ise Suriye’de rejim güçlerinin bombardımanının İdlib’de gece boyunca devam ettiği belirtildi. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Han Şeyhun bölgesinde bulunan 9 ve 10 No’lu gözlem noktalarına sabah saatlerinde gönderdiği takviye araç ile personelin bulunduğu konvoyun geçiş güzergahı da savaş uçaklarıyla vuruldu.

Maaret el Numan ve Han Şeyhun arasındaki yolun hedef alınması nedeniyle TSK konvoyu, ilerleyemedi. Bunun üzerine konvoy, güvenli noktada durduruldu. Maaret el Numan ve Han Şeyhun kırsalındaki yerleşim alanları ile yollar, savaş uçaklarıyla vuruluyor.